Грас – парфумерна столиця світу

Герб Граса – міста парфумерів у Франції

Богемне місто Лазурного узбережжя

Місто Грас (допускається також написання Грасс, а французькою – Grasse) часто називають світовою столицею парфумерії. Воно розташоване на Лазурному березі, в самому серці французької Рив’єри. Буквально в десятці кілометрів від Граса, серед мальовничих Альп, знаходиться ще одна, набагато більш знаменита «столиця», тільки кінематографічна – місто Канни.

Історія Граса почалася в XI столітті. У 1125 році років він став резиденцією єпископа Антіба, а через 30 років місто отримало статус «єпископського». Частиною Франції місто стало в 1482 році разом з Провансом.

Панорама Граса – світової столиці парфумерії

За статистикою 2017 року, в місті проживало трохи більше 50 тисяч чоловік, що можна порівняти з такими українськими містами, як Білгород-Дністровський в Одеській області, Шахтарськ на Донеччині або Ізюм на Харківщині.

Майже чверть населення міста пов’язана з парфумерним виробництвом. У цьому невеликому місті та його околицях виготовляється майже 70% натуральних інгредієнтів для французької парфумерії та ароматизаторів для харчової промисловості.

Кінематографічна слава Граса

Грасс прославився на весь світ на початку 2000-х, після виходу на екрани трилера «Парфумер», знятого за однойменним романом Патріка Зюскінда. Головний герой книги (правильніше буде назвати його антигероєм), парфумер-вбивця, володіє феноменальним нюхом. Одержимий маніакальною пристрастю, він прагне потрапити в Грас, щоб відточити свою смертоносну парфумерну майстерність до досконалості. Цікаво, що роман написаний в псевдоісторичному стилі, тому вигадані події відбуваються в реально існуючих місцях. Грас – одне з таких місць.

Кадр из кинофильма “Парфюмер”

Головною зброєю Гренуя, героя відомої книги, був його ніс, який природа наділила неймовірним чуттям. До речі, французи шанобливо-напівжартома називають професійних парфумерів з унікальними нюховими здібностями «мсьє Ніс». На сьогоднішній день у світі налічується не більш, ніж півтори сотні таких «супернюхачей», і кожен третій з них живе в Грасі.

У місто з усіх куточків світу регулярно приїжджають і парфумери рангом нижче, щоб як слід потренувати «нюх» шляхом «дегустації» сотень найтонших відтінків різних ароматів. Що поробиш? Без тренування ніс, як і будь-яка група м’язів, втрачає тонус, а нюх для професійного парфумера – найважливіший робочий інструмент.

Що спільного у рукавичок і парфумерії?

Біля витоків парфумерної слави Грасса стояв шкіряних справ майстер Жан де Галімар, який проживав в цьому місті в середині XVIII-го століття і поставляв рукавички до двору короля Людовика. У ті часи вироби зі шкіри мали один суттєвий недолік – не дуже приємний запах.

Пара рукавичок 17 століття з трояндою

Щоб позбутися небажаного аромату, Галімар почав перед виробленням вимочувати шкіру в розчинних маслах різних рослин, якими рясніли околиці Граса: троянди, жасмину, лаванди і апельсинових дерев. Приємні запахи настільки зачарували Людовика і його оточення, що незабаром Галімар відкрив окреме виробництво духів та заснував власний парфумерний будинок.

Знамениті квіти Граса

На думку багатьох парфумерів, кращі духи виходять з натуральних складових. Саме тому Грас з усіх боків оточений справжніми квітковими плантаціями, власниками яких, поряд з невеликими приватними компаніями, є всесвітньо відомі парфумерні бренди.

Сентіфолія

Сентіфолія – столетпестковая троянда

Якщо ви вирішили відвідати Грасс, кращого часу, ніж травень, годі й чекати. Чому? А тому, що тільки в цьому місяці там цвіте майська троянда, символ парфумерної столиці.

Ботанічне найменування майської троянди (Rose de Mai) – Сентіфолія (її також називають стопелюстковою або капустяною трояндою). Свою назву стопелюсткова троянда, яка була виведена голандськими селекціонерами в XVIII-му столітті, отримала завдяки величезній кількості пелюсток в кожному бутоні.

Примітно, що на території сучасної Франції сентіфолія в промислових масштабах вирощується виключно в околицях Граса. Парфумери стверджують, що для отримання всього одного літра ефірного масла сентіфоліі необхідно переробити понад десять тонн запашних пелюсток.

На жаль, незабутній п’янкий аромат цих квітів має властивість дуже швидко випаровуватися. Щоб зберегти божественний запах, майські троянди збирають рано-вранці, коли вони тільки відкривають свої бутони. Ефірну олію з квітів витягують не пізніше вечора того ж дня. Отриманий абсолют цінується практично на вагу золота, оскільки відтворити аромат сентіфоліі штучним шляхом неможливо, і еліксиру, зібраного в травні, має вистачити до наступного врожаю.

У період рясного цвітіння троянд, в середині травня, в Грассі проходить щорічна міжнародна виставка троянд «Expo Rose». Під час виставки проходить також конкурс краси, де вибирають красуню міста парфумерів – «Міс Грас».

Серед духів, інгредієнтом яких є майська троянда, можна відзначити такі парфумерні шедеври для жінок, як Good Girl Gone Bad парфумерного бренду Kilian, Si від Giorgio Armani, Chanel №5 L’Eau знаменитої марки Chanel, а також чоловічий парфум Versace pour Homme від Версаче.

Граський жасмин

Граський жасмин – нота натхнення для легендарного аромату Chanel №5

Ще одна знаменита квітка, вирощена в «парфумерній Мецці» – Граський жасмин. Його збирають в серпні, а переробка пелюстків являє собою дуже трудомісткий процес.

Саме в Грассі на початку 1920-х Коко Шанель познайомилася з Ернестом Бо, автором легендарного аромату Chanel №5, а жасмин став одним з основних компонентів культової композиції. Не дивно, що значна частина врожаю жасмину, що вирощується в Грасі, одразу прямує на фабрики Chanel. До речі, Олів’є Польж, який створив для Chanel не один парфумерній шедевр, також з’явився на світ у Грассі.

Ноти жасмину добре чутні в таких парфумерних творіннях, як Donna торгової марки Trussardi, Joy від Крістіана Діора, в жіночих духах La Nuit Tresor Musc Diamant французького бренду Ланком, а також в унісекс-ароматі Fleur narcotique парфумерного бренду Ex Nihilo.

Фестиваль жасмину

Жасмин настільки популярний і важливий для Граса, що з 1946 року там почали проводити щорічний Фестиваль жасмину – один з найвідоміших карнавалів Лазурного берега Франції. Свято призначене на перші вихідні серпня – на початку сезону збору цієї квітки. На фестиваль приїжджають фольклорні колективи з усієї Європи, а тисячі туристів заполоняють невелике містечко.

Святкова хода на Фестивалі жасмину в Грасі

Під час святкування Ви зможете відвідати хід з платформами, прикрашеними жасмином, взяти участь у виборі королеви жасмину, зануритися в безтурботну атмосферу свята і пахощі квіткових ароматів. Крім барвистих карнавальних ходів, фестиваль знаменитий веселими «квітковими баталіями», під час яких учасники свята обсипають один одного пелюстками квітів і поливають жасминової водою.

Міжнародний музей парфумерії

У 1989 році в Грасі був відкритий єдиний в світі музей парфумерії. Будівлю музею, побудованого в XVIII столітті, було реконструйовано у 2004 році, і зараз його площа складає 3500 квадратних метрів. Після реконструкції музею до нього було приєднано кілька цікавих об’єктів, серед яких – старовинна парфумерна фабрика, особняк маршала Пеліссьє і розкішний сад. В саду висаджені найбільш популярні у виробництві духів рослини: троянди, жасмин, тубероза, фіалка та безліч цитрусових дерев.

Міжнародний музей парфумерії в Грасі

Колекція музею налічує понад 50 тисяч експонатів, що ілюструють розвиток парфумерії з античних часів до наших днів. Щорічно десятки тисяч туристів відвідують музей, щоб насолодитися найвишуканішими ароматами, а також виставкою флаконів для парфумерії всіх можливих форм і розмірів, що використовувалися в різних країнах, починаючи з Древнього Єгипту. На одній з експозицій досконально показаний весь процес виготовлення парфумів – від обробки сировини до розфасовки в фірмові флакони для парфумерії.

У Грассі шанувальники ароматів можуть відвідати ще один приватний музей парфумерії, який належить парфумерному бренду Fragonard і знаходиться в будівлі старої фабрики з виробництва парфумерії.

Чим ще відомий Грасс?

  • Парфумерні майстерні. Кілька років тому за сприяння компанії LVMH в Грасі відкрилися творчі майстерні знаменитих парфумерів – Жака Кавалье-Бельтруда з Louis Vuitton і Франсуа Демаші з Christian Dior, головне завдання яких – зберегти історичну спадщину.
  • Художній музей Фрагонара. У 2011 році парфумерний будинок Fragonard відкрив в центрі старого Грасса художній музей Жана-Оноре Фрагонара, уродженця цього міста. Відомий художник народився на початку XVIII-го століття в родині перчаточника, що став родоначальником знаменитого парфумерного бренду.
  • Спадщина ЮНЕСКО. У 2018 року комітет ЮНЕСКО включив технології парфумерного виробництва (вирощування рослин, трансформація сировини, створення унікальних ароматів), які використовуються в місті Грасс, в список нематеріальної культурної спадщини людства.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Кошик
Прокрутити вгору