Запах як історична спадщина

Наші почуття – це ворота в минуле. Нюх пов’язаний з емоціями та спогадами більшою мірою, ніж інші почуття. Поки музеї поступово відкривають для себе переваги мультисенсорної презентації, суспільству не вистачає наукових стандартів, інструментів і даних для виявлення, консолідації та популяризації різноманітної ролі ароматів і запахів в нашій культурній спадщині. З-за цього нюхова спадщина, як і раніше, серйозно недооцінюється як ресурс як у матеріальному, так і в нематеріальному контексті культурної спадщини.

На щастя, деякі передумови для вирішення цієї проблеми вже знайшлися. На початку 21-го століття європейські інститути культурної спадщини вклали значні кошти в масштабну оцифровку: тепер людство зберігає безліч даних про об’єкти, тексти та зображення, які аналізуються за допомогою складних комп’ютерних технологій. Як і раніше, не вистачає повноти усвідомлення багатства історичних нюхових описів, дослідів і спогадів, що містяться в них.

Грант на загальноєвропейський проект

17 листопада 2020 року консорціум Odeuropa повідомив про отримання гранту на суму 2,8 млн євро від програми EU Horizon 2020 для реалізації проекту «ODEUROPA: обговорення нюхового і сенсорного досвіду в практиці і дослідженнях культурної спадщини».

Керують проектом Odeuropa представники Нідерландів, Великобританії, Словенії та Німеччини. Партнерами проекту стали відомі культурні центри і музеї, серед яких – Музей Ульма, Національна і університетська бібліотека Словенії, Голландський центр нематеріальної культурної спадщини, Інститут сучасної історії Лейбніца.

Запах – це актуальна тема, яка швидко привертає увагу. Серед питань, на яких буде зосереджена увага проекту Odeuropa:

 • Які базові аромати, ароматичні простори та нюхові практики сформували європейські культури?
 • Як можна витягти сенсорні дані з великомасштабних цифрових колекцій тексту і зображень?
 • Як можна уявити запах у всіх його аспектах в базі даних?
 • Як потрібно берегти нашу нюхову спадщину?

Кінцева мета проекту Odeuropa – показати, що критичне залучення нашого нюху і запахової спадщини – важливий і життєздатний засіб для об’єднання і просування матеріальної та нематеріальної культурної спадщини Європи.

Проект поєднує академічні знання в галузі історії, комп’ютерних наук, музеології, хімії, парфумерії.

Методологія виконання проекту

Для роботи над проектом виділили 7 блоків завдань, кожен з яких переслідує свою мету.

 1. Управління проектом. У цьому блоці враховані допоміжні завдання для успішного виконання проекту (наприклад, закупівлі, управління персоналом, звітність).
 2. Обробка зображення. Витяг і обробка запахів з колекцій зображень європейських музеїв, а також створення системи класифікації для структурованого вираження ароматів. Для реалізації завдання будуть використовуватися методи комп’ютерного зору, візуальний аналіз з використанням штучного інтелекту. Об’єктом досліджень стануть 250 – 400 тисяч картин і малюнків, в яких містяться відсилання до запаху як на базі конкретних об’єктів (наприклад, фрукти або квіти), так і алегоричні відсилання (наприклад, в іконографії).
 3. Обробка тексту. Витяг і обробка запахів з історичних текстів на семи європейських мовах (англійською, німецькою, французькою, латинською, голландською, словенською та італійською) і створення структурованої класифікаційної системи. Об’єктом дослідження стануть тексти XVI – початку XX століття з європейських бібліотек та архівів. Для обробки інформації будуть використовуватися технології комп’ютерного зору і обробки природної мови.
 4. Семантична мережа. У цьому блоці створять семантичну модель для представлення інформації про матеріальну і нематеріальну культурну спадщину в області запахів і ароматів в базі знань. Набір словників буде підтримувати модель і публікуватися у вигляді пов’язаних даних з посиланнями на ресурси в Інтернеті. Також розроблять інтерактивні демонстратори, які дозволять користувачам візуалізувати, запитувати і отримувати дані з бази знань.
 5. Сюжетні лінії. Основна мета – встановити ключові концепції і теорії, необхідні для розуміння того, як аромати і запахи «працюють» в різних аспектах культурної спадщини. Серед його завдань буде опис мови запаху, дослідження взаємозв’язку між запахом і особистістю, вивчення суспільних реакцій на складні або небезпечні запахи. Кінцевим результатом цього робочого пакету стане публікація онлайн-каталогу запахів спадщини.
 6. Наука нюхової спадщини. Завдання націлені на інформування та поширення результатів і методів проекту для зміни їх впливу і гарантії повторного використання. Буде потрібно тісне співробітництво з експертами зі спадщини, вченими, спеціалістами в області цифрових гуманітарних наук та іншими цільовими групами, щоб пояснити важливість запахів і сенсорного досвіду для обробки даних.
 7. Вплив. Ключова мета полягає в підготовці рекомендацій з охорони і просуванню сенсорної нематеріальної культурної спадщини як на національному рівні, так і для відповідних міжнародних організацій (наприклад, ЮНЕСКО).

Ця стаття підготовлена на підставі матеріалів, представлених на офіційному сайті проекту https://odeuropa.eu/.