Секрети парфумерів: як відновити нюх

Ризик втрати нюху стрімко зріс

У той час як через візуальний канал люди отримують 90% інформації, на частку нюху припадає лише 1%. Неприємні запахи допомагають нам розпізнати зіпсовані продукти або своєчасно помітити витік побутового газу, проте в цілому люди все ж більше покладаються на зір та слух. Тим не менш той, хто зіткнувся з втратою нюху, відчуває серйозний дискомфорт.

“Аносомія” – таким красивим словом називають втрату нюху медики. Аносомія буває повна, коли людина перестає розрізняти всі запахи, але частіше зустрічається аносомия часткова або виборча, коли зникає нюх тільки на деякі запахи. Схожим терміном, “гипосмія”, позначають зниження чутливості до кількості ароматизатора.

За останній рік ризик тимчасової або постійної аносомии істотно виріс за пандемічної ситуації з коронавірусом. Для людей деяких професій, де тонкий нюх – невід’ємна частина роботи, це може обернутися справжньою трагедією. До них відносяться, наприклад, парфумери, сомельє, кухарі. Для них перспектива позбутися нюху рівносильна втраті головного робочого інструменту.

Втрата нюху при коронавірусі

ВОЗ зазначає, що відсутність нюху спостерігається майже у 90% пацієнтів при захворюванні COVID-19 і є ранньою ознакою прояву коронавіруса. Аносомія може виникнути при будь-якому ступені тяжкості захворювання, однак у легких випадках втрата нюху може бути єдиним симптомом, який проявляється в клінічній формі. Медичний центр університету Вандербільд (штат Теннессі, США) повідомив, що у кожного четвертого пацієнта з підтвердженим у лабораторних умовах діагнозом інші симптоми не проявлялися.

Спочатку медики вважали, що аносомія при коронавірусі пов’язана з пошкодженням нейронів, однак у деяких пацієнтів спостерігалося швидке відновлення здатності відчувати запахи, що спростовувало дану гіпотезу. На сьогоднішній день вважається, що втрата нюху викликана поразкою допоміжних клітин, що оточують нейрони, які відповідають за чутливість до запахів. Це відбувається тому, що в них міститься білок ACE2, який використовується вірусом SARS-CoV-2 для проникнення в клітини.

У профільному журналі Rhinology європейські вчені, які досліджували симптоматику при коронавірусі, також пишуть про те, що втрата нюху при ГРВІ суттєво відрізняється від втрати нюху при COVID-19. Якщо при ГРВІ причиною аносомії є набряклість слизової і закладеність носа, то у випадку з коронавірусом втрата нюху пов’язана з порушеннями роботи клітин, які оточують нейрони, а чхання і нежить спостерігаються рідко.

П’ять методів відновлення і розвитку нюху

Заразившись SARS-CoV-2, людина помічає втрату нюху приблизно через тиждень. Експерти вважають, що зниження функцій нюхової системи починається з першого ж дня, але людина не відразу це помічає. Відновлюється нюх протягом двох тижнів, а деякі особливо тонкі відтінки і пахощі видужуючий може почати розрізняти і взагалі тільки через місяць. У рідкісних випадках після перенесеної інфекції нюх може і не повернутися. Якщо дисфункція триває довше місяця, необхідно звернутися за консультацією до лікаря.

Швидкість відновлення нюхового апарата залежить як від здатності конкретного організму до регенерації, так і від власних зусиль видужуючого. Щоб стимулювати організм до якнайшвидшого одужання, пропонуємо 5 вправ для нюхової системи, які вже протягом багатьох років практикують професійні парфумери:

1. Водні процедури

Здатність людини до нюху безпосередньо залежить від вологості навколишнього повітря. Щоб запах досяг носових рецепторів, йому потрібно подолати носову мембрану – отже, її потрібно зволожувати. Холодна пора року, коли вологість повітря в житлових та робочих приміщеннях знижується, негативно позначається на слизових оболонках горла і носа. Щоб швидко зволожити носову порожнину, намочіть бавовняний рушник водою, піднесіть його до носа і кілька разів глибоко вдихніть.

2. Кавовий контраст

Люди володіють обмеженою здатністю гостро відчувати запахи, тому після вдихання декількох ароматів наш нюх на деякий час притупляється. В магазинах парфумерії часто використовується такий прийом, як вдихання запаху кавових зерен. Після дегустації низки квіткових запахів контрастний запах кави надає освіжаючу дію на нашу психосоматичну систему.

3. Тайм-аут для носа

Якщо ви перестали відчувати запахи, цілком імовірно, що у вас настала нюхова втома. До речі, це явище часто спостерігається в період відновлення після коронавіруса. Кращий спосіб допомогти “втомленому” носу в такій ситуації – понюхати щось нейтральне: це може бути власна шкіра, одяг, на якому немає духів чи інших ароматизованих речовин, або волосся. Якщо дозволяє ситуація, можна просто вийти на вулицю і подихати свіжим повітрям. Ці нейтральні запахи створюють сприятливий ефект “білого шуму”, подібно до того, як на наш слух діє шум водоспаду.

4. Згадати все

Допоможіть нервовій системі відновити свої функції. Для цього виконуйте таку вправу. Наприклад, ви не можете вловити запах ромашкового чаю. Закрийте очі і спробуйте уявити, як ви йдете по безкрайньому ромашковому полю і вдихаєте прекрасний аромат квітів. Сконцентруйтеся на своїх думках, відчуттях, постарайтеся відновити в пам’яті цей запах. А потім спробуйте знову повернутися до чашки з ромашковим чаєм. Такий “тренінг” можна проводити з будь-якими продуктами, які є на вашій кухні. Особливо ефективні тренування з добре знайомими вам спеціями (кориця, лавровий лист, запашний перець), травами (м’ята, шавлія, ехінацея), ягодами і фруктами (мандарин, яблуко, полуниця).

5. Тренуємо нюх

Ви можете проводити сеанси розвитку нюхової пам’яті аналогічно тому, як це роблять парфумери. Візьміть 3-5 видів ароматичних масел, нанесіть крапельку кожного аромату на блоттери (можна взяти смужку паперу для акварелі або ватяний диск). По черзі вдихайте аромати, постарайтеся запам’ятати кожен з них. Потім беріть аромат навмання і спробуйте згадати його назву. Ця вправа аналогічна тому, як ви за допомогою карток вивчаєте слова іноземної мови. Друга, складніша вправа полягає в “читанні” ароматів: візьміть будь-який парфум і постарайтеся розкласти по нотах – складовим його ароматичних масел.

Відновлення нюху – процес тривалий. Досягти позитивного ефекту можна, виконуючи такі тренування не менше 3-х разів на день, а перші результати ви зможете відчути приблизно через місяць роботи. Пам’ятайте, що при регенерації організм потребує великої кількості енергії, тому не перенапружуйте свого носа. Відчули запаморочення або інші неприємні відчуття під час тренування? Зробіть перерву, розслабтеся, а потім продовжуйте тренуватися!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Кошик
Прокрутити вгору